SİBER GÜVENLİKTE DE TEK MİLLET İKİ DEVLETAzerbaycan’ın başkenti Bakü’de, 26-30 Mayıs tarihleri arasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev önderliğinde, her iki devletin bakanları ve üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen Teknofest’te Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi olarak biz de yerimizi aldık.


T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı standı içerisinde bulunan alanımızda 1000’in üzerinde çoğu gençlerden oluşan katılımcılarımızı ağırladık.Standımızda, siber güvenlik alanında farkındalık yaratmak amacıyla Siber Vatan ekibi ile birlikte eğitim ve ödüllü yarışmalar düzenledik.

Yarışmalar ve eğitimler neticesinde toplamda 710 katılım gerçekleşti. Dereceye giren Azerbaycanlı kardeşlerimize hediyelerini ve eğitim sertifikalarını takdim ettik. Ayaküstü CTF yarışması neticesinde 137 kişiye sertifikalarını verdik. Tüm katılımcıların siber güvenlik alanına karşı hayli ilgili olduğunu gözlemledik.
Öte yandan Türk jetleri, gün boyu Bakü semalarında yaptığı gösterilerle izleyenleri büyüledi. Ayrıca Türk ve Azerbaycanlı sanatçılar, performanslarıyla katılımcılara keyifli anlar yaşattı.Standımızda üye firmalarımızdan BİTES tarafından üretilen uçuş simülatörü gösterimi yapılarak katılımcılara uçuş deneyimi yaşatıldı. Uçuş simülatörü, etkinliğe katılan Azeri kardeşlerimiz tarafından yoğun ilgi gördü.Tek Millet İki Devlet ruhunu Teknofest boyunca Azeri kardeşlerimizle derinden hissettik.Kiber Tehlükesizlik Platforması


Etkinliğin üçüncü gününde, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi heyeti, Kiber Tehlükesizlik Platforması Merkezini ziyaret ederek Kümelenme deneyimlerini paylaştı. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğu ziyarette siber güvenlik alanında da tek millet iki devlet olduğumuzun altı çizildi. Platforma üyesi gençlere, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi olarak eğitimler verilmesi planlandı.

Paylaş